Семинар, посветен на ислямското културно наследство и преподаването на предмета Религия – Ислям в училище, се състоя в Сърница, в периода 27–29 юни 2025 г.
Обучението, което предостави академична и методическа подкрепа на преподаватели, студенти и експерти в областта на религията и културното наследство на мюсюлманската общност, беше организирано от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) в партньорство с Главното мюфтийство на Мюсюлманското изповедание в Република България.
В семинара взеха участие учители по Религия – Ислям от различни населени места в страната, както и студенти, обучаващи се в специалности, свързани с религиозното образование, педагогиката и теологията. На обучението присъстваха също така служители в системата на Мюсюлманското изповедание, сред които мюфтии и имами, както и граждани, проявяващи интерес към ислямската културна и образователна традиция в България.
Присъственият семинар включваше лекции, дискусии и практически упражнения с участието на преподаватели от Висшия ислямски институт и УниБИТ.
Темите бяха свързани с методиката на преподаване на Религия – Ислям, методическите иновации, духовната функция на джамията и интегрирания подход към религиозното образование.
Сред основните лектори на обучение бяха главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи, ръководителят на Центъра за духовно наставление и консултации към Главното мюфтийство Бирали Бирали, преподавателят от Висшия ислямски институт д-р Сефер Хасанов, преподавателите от УниБИТ проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. д-р Жоржета Назърска, гл.ас. д-р Светла Шапкалова.
Главният мюфтия д-р Мустафа Хаджи приветства участниците при официалното откриване на обучението. Той им благодари за активността и подчерта значението на религиозното образование за съхраняването и предаването на духовните ценности сред вярващите у нас. В изказването си д-р Мустафа Хаджи постави акцент върху историческата приемственост, съвременните предизвикателства и необходимостта от добра подготовка на преподавателите по Религия – Ислям, която трябва да съответства на реалностите на българското образование.
Приветствени думи към участниците в събитието отправиха също така районният мюфтия на Пазарджик Салих Халил, който подчерта значението на местните инициативи в подкрепа на религиозното образование, както и началникът на отдел „Образование“ в Главното мюфтийство Амир Фелети, който посвети своето изказване на необходимостта от устойчиви образователни политики и квалифицирани преподаватели по Религия – Ислям.
Преподавателите от Университета по библиотекознание и информационни технологии - проф. д-р Жоржета Назърска и гл. ас. д-р Светла Шапкалова на свой ред изразиха удовлетворението си от сътрудничеството между академичната общност и Мюсюлманското изповедание и образователните институции, свързани с него и споделиха своята визия за развитието на преподаването на Религия-Ислям и Добродетели и религии в България.
Разнообразието на участниците допринесе за задълбочени дискусии, споделяне на опит и изграждане на професионални връзки между практици и теоретици в областта на религиозното образование.
В края на обучението участниците получиха удостоверения за участие, признати от УниБИТ.
....
Семинарът в Сърница е замислен като платформа за дългосрочно сътрудничество, която да подкрепя развитието на качественото, актуално и социално отговорно преподаване на предмета Религия – Ислям и предмета Добродетели и религии. Очаква се инициативата да се превърне в устойчив модел за обучение, квалификация и обмен на добри практики, насочен към бъдещето на религиозното образование в България и неговото утвърждаване в съвременния образователен контекст.
Школата има за цел не само да повиши квалификацията на преподавателите, но и да допринесе за опазването и социализирането на мюсюлманското културно наследство в България.